Strona głównaCiekawostkiJaką prędkość jest w...

Jaką prędkość jest w stanie osiągnąć człowiek?

Bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności, które możemy sobie wyobrazić. Wiele osób każdego dnia biega po różnego rodzaju parkach, ulicach czy też lasach, aby zadbać o swoje zdrowie. Bieganie to czynność, która pozwala na to, aby zrelaksować się po ciężkim dniu, chociaż nie można zapomnieć, że znacznie obciąża nogi, dlatego należy mieć dobrą technikę. Wiemy, że najszybsi sprinterzy potrafią rozwijać zawrotne prędkości, ale jakie dokładnie one są? Chcąc się dowiedzieć o tym więcej, zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym tekstem.

Z jaką prędkością biega człowiek?

Na tak postawione pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Najbardziej podstawowy bieg, który różni się od truchtu to prędkość od 6 do 8 km/h. Nie jest to jednak bieg, który wymaga wielkiego wysiłku, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że czym człowiek jest starszy, tym jest mu po prostu ciężej. Nie da się też udzielić odpowiedzi będącej jednoznaczną z prostego powodu – różnic płci. Panowie mają inaczej stworzone mięśnie do wysiłku i silniejsze ciało, na bazie czego można wysnuć prosty wniosek o tym, że panowie biegają szybciej. Widać to jednoznacznie po wynikach biegów lekkoatletycznych, ale nie można też zapomnieć, że jest wiele pań, które biegają bardzo szybko. 

Prędkość biegu człowieka powinna być w okolicach 12 km/h, żeby mówić o efektywnym bieganiu. Owszem, można biegać wolniej, jednak mówimy o średnim dystansie, na którym zwracamy uwagę. Zaznaczamy jednak, że bieganie w takim tempie jest zdecydowanie za wolne na to, by zostać lekkoatletą, więc jeżeli wśród naszych czytelników są osoby młode, to powinny pamiętać, że należy biegać szybciej. Zupełnie inaczej jest z rekreacyjnym bieganiem, które pozwala na dawanie sobie więcej luzu i tym samym wolniejszą prędkość i brak ograniczeń czasowych.

Dlaczego warto biegać?

Skoro odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie, z jaką prędkością biega człowiek, to na pewno warto powiedzieć więcej o samej idei biegania. Na marginesie dodajmy tylko, że rekordem świata na 100 metrów jest genialny Usain Bolt, który przebiegł ten dystans w 9,58 sekundy! To kosmiczny wynik, do którego już nikt w historii może się nie zbliżyć. Co ciekawe, Jamajczyk w tym czasie rozpędził się do aż 45 kilometrów. U pań z kolei rekordzistką świata jest Florence Griffith-Joyner, która przebiegła taki sam dystans w 10,49 sekundy.

Jeżeli wspominamy o tym, dlaczego warto biegać, to z pewnością nie można zapomnieć, że to dobry trening dla naszego ciała. Bieganie mocno angażuje wszystkie mięśnie i tym samym spalamy wiele kalorii. Nie można jednak zapomnieć o dobrej rozgrzewce, żeby nie nabawić się kontuzji. Bieganie to też jeden z bardziej popularnych sportów, ponieważ nie trzeba inwestować wiele pieniędzy. Wystarczy dobre obuwie i odzież termo aktywna, a taki zestaw może przetrwać wiele sezonów. Gwarantujemy, że jeżeli wkręcicie się raz w bieganie, to nie będziecie chcieli z niego już rezygnować. To idealny relaks po pracy czy też po ciężkim dniu na uczelni.

Najpopularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Komu i po co jest potrzebna pompa do basenu?

Każdy posiadacz basenu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pompa...

Podstawowa obsługa komputera

W dzisiejszych czasach obsługa komputera jest czymś obowiązkowym. Nie ma młodych...

W jakich grach mogę oszukiwać i jak to robić?

Granie w karty to świetna rozrywka dla wielu osób. Gier karcianych...

Piasek kreatywny – co można z niego zrobić?

Na rynku są różne rodzaje zabawek dla dzieci, ale w oczach...