Azalia to roślina należąca do grupy różaneczników. Występuje przede wszystkim na terenie Europy oraz obu Ameryk, rosnąc głównie na obszarach góskich oraz torfowiskach. Isnieje około tysiąca gatunków tej imponującej rośliny i każdy z nich zasługuje na słowo uznania. Ze względu na dosyć łatwą uprawę, jest to krzew bardzo często wybierany przez miłośników ogrodnictwa i osoby, które pragną w wyjątkowy sposób zaaranżować własny ogród. Na czym polega fenomen tej rośliny i co warto o niej wiedzieć?
Jak wyglądają najpopularniejsze odmiany azalii?
W Polsce do najpowszechniejszych gatunków azalii należą bagno zwyczajne, różanecznik alpejski oraz różanecznik żółty. Pierwszy z wymienionych gatunków odznacza się sporymi rozmiarami, bo sięgającymi nawet do 1,5m wysokości. Charakterystycznym elementem są oczywiście białe kwiatuszki w kształcie baldachów. Różanecznik alpejski odznacza się skórzastymi listkami w intensywnym zielonym kolorze. Kwiaty z kolei przybierają kolor różowoczerwony i zachwycają sporymi rozmiarami. Równie pięknie prezentuje się różanecznik żółty, który cieszy się mianem rośliny ozdobnej. Żółte groniaste kwiatostany stanowią nie lada dekorację w naszych ogrodach.
Azalia Oxydol
Sporym zainteresowaniem cieszy się także wspaniała odmiana Oxydol. Zwarte krzewy posiadają liście w kolorze ciemnej zieleni, które doskonale kontrastują z bielą kwiatów. Kwiaty w tym przypadku to zdecydowanie najbardziej spektakularny element, ponieważ na górnym płatku znajduje się żółto-złocisty ornament, który jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tej rośliny. Nie bez powodu uważa się, że to jedna z piękniejszych odmian azalii.
Jak uprawiać azalie?
Ze względu na mnogość gatunków azalii nie sposób określić jednego sposobu uprawy tych imponujących i pięknych roślin. Warto jednak zgłębić nieco temat, zwłaszcza gdy zależy nam na tym, by pojawiły się w naszym ogrodzie. Warto wiedzieć, że azalie należą do roślin wrzosowatych, a zatem będą wymagały gleby próchniczej o kwaśnym odczynie. Jeżeli gleba nie posiada kwaśnego odczynu, to należy w pierwszej kolejności ją przygotować. W przeciwnym wypadku sadzenie azalii nie będzie miało najmniejszego sensu. Pragnąć cieszyś się spektakularnie kwitnącymi azaliami, które napełnią nasz ogród kolorem, należy przed posadzeniem zamoczyć ją na dłuższy moment w wodzie. Azalia potrzebuje dużej dawki wilgoci przed sadzeniem. Bardzo ważnym jest, aby nie nawozić azalii preparatami posiadającymi tlenek wapnia lub węglan. Te składniki przyczyniają się do odkwaszania gleby, co w dłuższej perspektywie mogłoby roślinie po prostu zaszkodzić. Znacznie lepszym pomysłem będzie stosowanie preparatów dedykowanych roślinom wrzosowatym.
Dlaczego warto uprawiać azalie?
Azalie to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Pięknie kwitnące kwiaty dostarczą ogrodnikom wielkiej satysfakcji, wypełniając ogród pięknymi barwami. Warto wobec tego zasięgnąć informacji na temat ich uprawy, np. w sklepie z kwiatami – by móc cieszyć się pięknie urządzonym ogrodem.
Projekty ogrodów Szczecin