Strona głównaDom i ogródAzalia - czym jest...

Azalia – czym jest i co ją charakteryzuje? Krótkie przedstawienie tej pięknej rośliny

Azalia to roślina należąca do grupy różaneczników. Występuje przede wszystkim na terenie Europy oraz obu Ameryk, rosnąc głównie na obszarach góskich oraz torfowiskach. Isnieje około tysiąca gatunków tej imponującej rośliny i każdy z nich zasługuje na słowo uznania. Ze względu na dosyć łatwą uprawę, jest to krzew bardzo często wybierany przez miłośników ogrodnictwa i osoby, które pragną w wyjątkowy sposób zaaranżować własny ogród. Na czym polega fenomen tej rośliny i co warto o niej wiedzieć? 

Jak wyglądają najpopularniejsze odmiany azalii? 

W Polsce do najpowszechniejszych gatunków azalii należą bagno zwyczajne, różanecznik alpejski oraz różanecznik żółty. Pierwszy z wymienionych gatunków odznacza się sporymi rozmiarami, bo sięgającymi nawet do 1,5m wysokości. Charakterystycznym elementem są oczywiście białe kwiatuszki w kształcie baldachów. Różanecznik alpejski odznacza się skórzastymi listkami w intensywnym zielonym kolorze. Kwiaty z kolei przybierają kolor różowoczerwony i zachwycają sporymi rozmiarami. Równie pięknie prezentuje się różanecznik żółty, który cieszy się mianem rośliny ozdobnej. Żółte groniaste kwiatostany stanowią nie lada dekorację w naszych ogrodach. 

Azalia Oxydol 

Sporym zainteresowaniem cieszy się także wspaniała odmiana Oxydol. Zwarte krzewy posiadają liście w kolorze ciemnej zieleni, które doskonale kontrastują z bielą kwiatów. Kwiaty w tym przypadku to zdecydowanie najbardziej spektakularny element, ponieważ na górnym płatku znajduje się żółto-złocisty ornament, który jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tej rośliny. Nie bez powodu uważa się, że to jedna z piękniejszych odmian azalii. 

Jak uprawiać azalie? 

Ze względu na mnogość gatunków azalii nie sposób określić jednego sposobu uprawy tych imponujących i pięknych roślin. Warto jednak zgłębić nieco temat, zwłaszcza gdy zależy nam na tym, by pojawiły się w naszym ogrodzie. Warto wiedzieć, że azalie należą do roślin wrzosowatych, a zatem będą wymagały gleby próchniczej o kwaśnym odczynie. Jeżeli gleba nie posiada kwaśnego odczynu, to należy w pierwszej kolejności ją przygotować. W przeciwnym wypadku sadzenie azalii nie będzie miało najmniejszego sensu. Pragnąć cieszyś się spektakularnie kwitnącymi azaliami, które napełnią nasz ogród kolorem, należy przed posadzeniem zamoczyć ją na dłuższy moment w wodzie. Azalia potrzebuje dużej dawki wilgoci przed sadzeniem. Bardzo ważnym jest, aby nie nawozić azalii preparatami posiadającymi tlenek wapnia lub węglan. Te składniki przyczyniają się do odkwaszania gleby, co w dłuższej perspektywie mogłoby roślinie po prostu zaszkodzić. Znacznie lepszym pomysłem będzie stosowanie preparatów dedykowanych roślinom wrzosowatym. 

Dlaczego warto uprawiać azalie? 

Azalie to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Pięknie kwitnące kwiaty dostarczą ogrodnikom wielkiej satysfakcji, wypełniając ogród pięknymi barwami. Warto wobec tego zasięgnąć informacji na temat ich uprawy, np. w sklepie z kwiatami – by móc cieszyć się pięknie urządzonym ogrodem. 

Najpopularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Komu i po co jest potrzebna pompa do basenu?

Każdy posiadacz basenu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pompa...

Podstawowa obsługa komputera

W dzisiejszych czasach obsługa komputera jest czymś obowiązkowym. Nie ma młodych...

W jakich grach mogę oszukiwać i jak to robić?

Granie w karty to świetna rozrywka dla wielu osób. Gier karcianych...

Piasek kreatywny – co można z niego zrobić?

Na rynku są różne rodzaje zabawek dla dzieci, ale w oczach...