Strona głównaCiekawostkiPoprawna Polszczyzna - najpopularniejsze...

Poprawna Polszczyzna – najpopularniejsze błędy Polaków w pisowni

Zapewne każdy chciałby potrafić pisać poprawnie po polsku, ale nie ma co ukrywać, nie każdy posiada taką zdolność. Przyczyn można upatrywać przede wszystkim w coraz gorszej edukacji, braku nacisku ze strony rodziców na poprawne pisanie, ale też zmiany cywilizacyjne. Pisanie na klawiaturze często jest niezobowiązujące i tym samym nie zawsze przykładamy się do właściwej pisowni. Postanowiliśmy przeanalizować to, jakie błędy najczęściej są popełniane przez Polaków i chcąc się dowiedzieć więcej, zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz tekst.

Jak się pisze dobry wieczór?

Nie ma tutaj żadnych większych problemów językowych, ponieważ słowo „dobry wieczór” jest pisane oddzielnie. Nie ma również żadnych wskazań na to, by pisać ten zwrot wielkimi literami. Jeżeli rozpoczynamy zdanie o tego, to jak najbardziej, ale jest to zwrot trudny w polskim języku i gwarantujemy, że na przestrzeni kolejnych znaków naszego tekstu pokażemy wam większe błędy w pisowni.

W ogóle czy wogóle?

To jeden z większych potworków w polskiej pisowni. Owszem, ci, którzy potrafią poprawnie pisać nie będą mieli z tym najmniejszego problemu, natomiast osoby z dysleksją czy po prostu problemami ortograficznymi mogą mieć kłopoty. Zacznijmy od tego, że funkcjonuje kilka wersji tego słowa. Pierwszą z nich jest „wogule”, co jest kompletnym błędem. Kolejną wersją jest „wogóle”, które również jest błędne, chociaż tutaj błąd jest mniejszy. Jedyną poprawną wersją tego słowa jest „w ogóle” i tak powinniśmy to pisać. W ostatnich latach wskutek rozwoju pisania skrótowego, niektórzy używają skrótu „wgl”, ale jednak jest to potoczny slang, którego nie używamy w mowie i oficjalnym piśmiennictwie.

Na prawdę czy naprawdę?

Teoretycznie pierwsza mogłaby być poprawna, ale jednak język polski bywa ciekawy i okazuje się, że jedyną dopuszczalną wersją jest „naprawdę”. Warto zatem pamiętać o tym, żeby nie popełniać błędów. Nikt nie chce być gorzej postrzegany przez innych, a permanentne popełnianie błędów jak najbardziej sprawia, że inne osoby mogą nas patrzeć nieprzychylnie.

Wziąć czy wziąść?

Tutaj również nie ma większych problemów, ponieważ właściwym twierdzeniem jest „wziąć”. Nie ma żadnej wersji, która dopuszczałaby słowo „wziąść”. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest gro osób tak mówiących, natomiast analogicznie można odnieść to do słowa „wyłączać”. Zapewne większość wie, że to jest jedyna poprawna forma, natomiast sporo ludzi mówi „wyłanczać”, co wynika z lenistwa językowego, ponieważ jest to prostsze słowo do wypowiedzenia.

Napewno czy na pewno?

Ciekawostką dla niektórych i nawet delikatnym szokiem może być to, że to słowo piszemy „na pewno”. Wynika to z tego, że dawniej mówiono pewno na czynność, która się przydarzy. Tak więc piszemy „na pewno”, a nie „napewno”, chociaż być może wewnętrzne wskazanie mówi o tym, że ta forma powinna być uznawana jako poprawna. Uspokajamy was jednak, ponieważ jest to błąd, który można dość często spotkać w naszej polskiej pisowni. 

Najpopularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Co zrobić gdy mamy dziurę w dachu?

Dach to element budynku równie ważny, jak fundamenty. Z czasem wszystko...

Pierwszy dom w minecrafcie – jak się za to zabrać?

Minecraft to gra survivalowa, która polega na przemieszczaniu się w otwartym...

Kwas hialuronowy – innowacja wśród kosmetyków dla Pań

Prawdziwy hit zdobywający coraz większą popularność wśród kobiet to kosmetyki z...

Jakie są najlepsze sposoby transportu mebli? Powinieneś je sprawdzić przed przeprowadzką.

Przeprowadzka to dosyć karkołomne zadanie dla osób niedoświadczonych w tej materii....