Strona głównaLifestyleOd czego zależy suma...

Od czego zależy suma ubezpieczenia w polisie na życie?

Decydując się na polisę na życie, musimy ustalić sumę ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, jaką wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe beneficjentom w razie śmierci ubezpieczonego. W ofertach firm znajdziemy różne propozycje tej sumy – może ona wynieść kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. Jak oszacować jej wysokość? Wyjaśniamy. 

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie na życie?

Suma ubezpieczenia jest to kluczowym element polisy na życie, ponieważ określa poziom zabezpieczenia finansowego dla rodziny lub bliskich w przypadku śmierci ubezpieczonego. Bardzo często na wykupienie polisy decydują się osoby, których dochód stanowi większość w gospodarstwie domowym. Ewentualna strata tego dochodu miałaby więc ogromny wpływ na życie całej rodziny i spowodowałaby znaczące obniżenie jej standardów. To także rozwiązanie, które ma uzasadnienie, gdy gospodarstwo domowe decyduje się na kredyt hipoteczny. Zabezpiecza w ten sposób swój byt w sytuacji, gdyby doszło do utraty znacznej części dochodu. Niekoniecznie musi to wiązać się ze śmiercią osoby ubezpieczonej. Nowoczesne produkty tego typu gwarantują wypłatę świadczeń w sytuacji, gdy ubezpieczony straci zdolność do wykonywania pracy lub poważnie zachoruje. 

Co warto wiedzieć o sumie ubezpieczenia? Jak ją obliczyć?

Suma ubezpieczenia ma bezpośredni wpływ na wysokość składki. Im wyższa suma, tym wyższa składka. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, jakie obciążenie jesteśmy w stanie udźwignąć finansowo. Aby samodzielnie obliczyć sumę ubezpieczenia, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: aktualny poziom przychodów, liczbę i wiek członków rodziny, koszty utrzymania, koszty edukacji, a także inne potrzeby finansowe gospodarstwa domowego. Należy także uwzględnić swoje własne potrzeby finansowe, takie jak inwestycje czy kredyty. Suma ubezpieczenia może być również obliczona jako 36-krotność średniomiesięcznych przychodów lub co najmniej 6-krotność rocznych wydatków, jakie ponosi gospodarstwo domowe. 

Należy również pamiętać, że suma ubezpieczenia jest wartością dynamiczną, co oznacza, że może ona być zwiększana lub zmniejszana w zależności od potrzeb. Towarzystwa ubezpieczeniowe są otwarte na zmiany w jej zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że im większa suma ubezpieczenia, tym firmy baczniej przyglądają się zdrowiu i stylowi życia osoby, która chce się zabezpieczyć. To naturalna procedura. W przypadku bardzo wysokiej sumy firma może oczekiwać, że klient podda się dodatkowym badaniom lekarskim, które wykluczą poważne choroby i ryzyko zgonu w ciągu najbliższych kilku lat. Dużym ograniczeniem w kontekście sumy ubezpieczenia jest wiek klienta. W przypadku osób po 50. roku życia wysokość składki może znacząco urosnąć, nawet do 1000 zł miesięcznie. 

Jak wybrać dobrą polisę, która będzie miała korzystny zakres i sumę ubezpieczenia dostosowaną do potrzeb? Świetnym rozwiązaniem jest wizyta w multiagencji Eurofinance, gdzie korzystamy z ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu możemy zaproponować naszym klientom ofertę, która spełni wszystkie ich oczekiwania.

Najpopularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Komu i po co jest potrzebna pompa do basenu?

Każdy posiadacz basenu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pompa...

Podstawowa obsługa komputera

W dzisiejszych czasach obsługa komputera jest czymś obowiązkowym. Nie ma młodych...

W jakich grach mogę oszukiwać i jak to robić?

Granie w karty to świetna rozrywka dla wielu osób. Gier karcianych...

Piasek kreatywny – co można z niego zrobić?

Na rynku są różne rodzaje zabawek dla dzieci, ale w oczach...