Na rynku projektowym panuje dziś ogromna konkurencja. Wzrost podaży powinien pozostawić klientów w lepszej sytuacji, ale jak na razie przyniósł im jedynie problemy. Aby uniknąć tragicznych konsekwencji, kluczowe jest poważne wybranie projektu budowlanego i organizacji projektowej.
Zwróć uwagę na doświadczenie projektanta
Nie liczy się to, jak długo jest na rynku, tylko ile obiektów zostało zbudowanych zgodnie z jego projektem. Jeśli projektant pokazuje tylko modele, a nie realnie zbudowane obiekty, nie można powiedzieć, że jest doświadczonym specjalistą.
Zwróć uwagę na terminy podane przez projektantów
Nie jest tajemnicą, że niemożliwe jest stworzenie wysokiej jakości projektu małej fabryki w mniej niż 3-4 miesiące, więc bądź ostrożny, jeśli projektanci bez wahania zgodzą się dotrzymać 30-60 dni. Najczęściej w umowie z takimi wykonawcami będzie zapisane, że okres liczony jest od przekazania wszystkich danych wejściowych, których 99% klientów nie ma na początku projektu, więc prace mają wszelkie szanse przeciągnąć się na długie miesiące.
Aby uzyskać gwarancje, lepiej jest zawrzeć umowę z firmą, która buduje
Planiści doskonale zdają sobie sprawę, że podczas budowy zawsze zdarzają się odchylenia projektu od wymagań organów państwowych. Z reguły nie są oni gotowi podjąć się takiej odpowiedzialności, gdyż w trakcie budowy trzeba będzie dokonać wielu zmian w dokumentacji projektowej, a klient nie jest gotowy płacić za to dodatkowych pieniędzy.
Zupełnie inną sprawą jest posiadanie firmy projektowo-budowlanej, która jest odpowiedzialna na etapie generalnego wykonawstwa i jest zainteresowana doprowadzeniem Twojego projektu do końca.
Dokumenty potwierdzające kwalifikacje mają drugorzędne znaczenie
Posiadanie pakietu pozwoleń z pewnością pomaga wyeliminować firmy jednodniowe, firmy w upadłości, ocenić obroty firmy, ale nic więcej. Nie jest tajemnicą, że chcąc zagarnąć nawet 10-15% kosztów projektowania, każdy łajdak jest w stanie kupić pozwolenia i dokumenty, co oznacza, że poleganie na nich nie jest najlepszą opcją.
Zwróć uwagę na to, jak bardzo potencjalny wykonawca jest zaangażowany w projekt
W negocjacjach kluczowe jest obserwowanie, jak zachowuje się kontrahent. Jeśli Twój projektant żywo interesuje się szczegółami projektu i wyjaśnia plusy i minusy różnych rozwiązań technicznych, wtedy masz znacznie większe szanse na uzyskanie projektu wysokiej jakości.
Koszt usług pośrednio potwierdza jakość projektu
Przez większość czasu nie zobaczysz żadnego dumpingu w projektowaniu, ponieważ większość kosztów usługi jest wydawana na wynagrodzenia pracowników. Uważaj, jeśli obiecano Ci projektowanie dosłownie za grosze, ponieważ dobrzy technolodzy, architekci, projektanci zdają sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności i znają cenę swojej pracy.
Liczba planistów nie gwarantuje wysokiej jakości wyników
Niektóre firmy chwalą się posiadaniem dużej kadry, ale nie jest to miara jakości. Taką armię trzeba wspierać, co oznacza, że istnieje duże ryzyko, że praca będzie wykonywana ad hoc i nie będą oni wnikać w szczegóły projektu.
Projekty ogrodów Szczecin