Komu i po co jest potrzebna pompa do basenu?

Każdy posiadacz basenu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pompa basenowa to niezbędny i praktyczny element wyposażenia. Dotyczy to zarówno dużych powierzchniowo basenów, jak i tych mniejszych, stricte ogrodowych. Pompa basenowa to urządzenie filtrujące, dzięki któremu możliwym będzie utrzymanie wody w absolutnej czystości. Warto pamiętać, że jest to rozwiązanie czysto praktyczne i ekonomiczne, ponieważ brak pompy oznacza przede wszystkim konieczność częstszego wymieniania wody. Co warto wiedzieć o pompach i filtrach basenowych?

Pompa piaskowa

Uważa się, że pompy piaskowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczanie wody w basenie. W przeciwieństwie do pomp z filtrem papierowym, te posiadające filtr piaskowy odznaczają się znacznie większą wydajnością. Cena jest nieco wyższa, aczkolwiek w dłuższej perspektywie taka inwestycja jest o wiele bardziej opłacalna. Dobrej jakości pompy piaskowe są w stanie przepompować nawet do ponad siedmiu tysięcy litrów w ciągu godziny. Umożliwiają również pozbywanie się mniejszych oraz nieco większych zanieczyszczeń z bardzo dużą skutecznością. Największą zaletą takich pomp jest fakt, iż filtr wystarczy zmieniać raz na trzy lata. Należy oczywiście regularnie go oczyszczać. Warto również zainwestować w specjalne tabletki chlorowe, które zajmują się dezynfekcją wody. Przed zakupem należy skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać odpowiednią pompę do naszego basenu.

Pompa kartuszowa

Pompy kartuszowe to interesująca alternatywa dla osób poszukujących urządzenia, dzięki któremu skuteczne oczyszczanie basenów stanie się banalnie proste. Decydującym elementem w tego typu urządzeniach jest oczywiście filtr kartuszowy. Wysoka skuteczność oczyszczania wody za pomocą pomp kartuszowych jest największą zaletą tego sprzętu, aczkolwiek koniecznością jest wymienianie filtrów przynajmniej raz na dwa tygodnie, ponieważ bardzo szybko się zapychają. Tego rodzaju pompy są nieco tańsze niż piaskowe i zaleca się ich zakup przede wszystkim w przypadku mniejszych ogrodowych basenów.

Jak korzystać z pomp i czy jest to konieczne?

Czystość wody w basenie to absolutna podstawa. Wbrew pozorom w wodzie po każdej kąpieli pozostaje cała masa zanieczyszczeń, których nie jesteśmy dostrzec gołym okiem. Jakiekolwiek zadbania w tej materii mogą skutkować rozwojem groźnych bakterii i właśnie z tego względu pompy są koniecznością. Szacuje się, że pompy powinny być włączane na przynajmniej cztery godziny każdego dnia. Taka częstotliwość pozwoli cieszyć się czystą i w pełni bezpieczną dla zdrowia wodą. Warto pamiętać, iż zaleca się włączanie pomp w godzinach wieczornych lub w momencie, kiedy w basenie nie przebywają ludzie. Utrzymanie czystości w basenie bez pompy jest o wiele bardziej czasochłonnym zajęciem i z pewnością mniej skutecznym. Niektórzy korzystają ze specjalnych podwodnych odkurzaczy lub chemicznych substancji, które wymagają jednak pewnego nakładu pracy. Natomiast pompę wystarczy jedynie uruchomić i od czasu do czasu oczyszczać lub wymieniać filtr.

Najpopularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Co zrobić gdy mamy dziurę w dachu?

Dach to element budynku równie ważny, jak fundamenty. Z czasem wszystko...

Pierwszy dom w minecrafcie – jak się za to zabrać?

Minecraft to gra survivalowa, która polega na przemieszczaniu się w otwartym...

Kwas hialuronowy – innowacja wśród kosmetyków dla Pań

Prawdziwy hit zdobywający coraz większą popularność wśród kobiet to kosmetyki z...

Jakie są najlepsze sposoby transportu mebli? Powinieneś je sprawdzić przed przeprowadzką.

Przeprowadzka to dosyć karkołomne zadanie dla osób niedoświadczonych w tej materii....