Strona głównaKomputery i InternetGimp - mały poradnik...

Gimp – mały poradnik z obsługi dla początkujących

Osoby zajmujące się obrabianiem zdjęć wiedzą, że Photoshop to prawdopodobnie najlepszy program do tej czynności. Nie ma też co ukrywać, że nie każdego na niego stać, ponieważ to spory wydatek. Na pewno jest wielu amatorów, którzy chcieliby zacząć od prostszych programów, ale też darmowych i powiemy sobie teraz parę słów o programie jakim jest GIMP. Jakie są jego zalety? Dlaczego, a jeżeli tak, to jest to świetna opcja dla początkujących? Postanowiliśmy się o tym przekonać na własnej skórze.

Czym jest GIMP?

GIMP to program, który służy do obróbki zdjęć. Zaznaczamy z góry, że raczej profesjonaliści mogą być rozczarowani, ponieważ jest on bardzo prosty i nie ma tak rozbudowanych opcji jak Photoshop. Nie jest on zatem przeznaczony dla profesjonalnych fotografów czy też tych, którzy zajmują się przerabianiem zdjęć na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że daje on sporo narzędzi, które docenią początkujący i tym samym w przyszłości, gdy przejdą na bardziej zaawansowane technologicznie programy, to nie będą mieli żadnego problemu z ich obsługą.

Program, o którym mówimy został stworzony ponad 25 lat temu, w 1996 roku. Jest to część składowa Linuxa, które bazuje na otwartej strukturze, dzięki czemu z roku na rok jest unowocześniane i gromadzi masę użytkowników tego systemu. Dziś sytuacja wygląda odrobinę inaczej, ponieważ jest dostępny na wszelkie systemy jak iOS, Windows czy też rzeczony wcześniej Linux. 

Czy GIMP to darmowy program?

Tak, z GIMP-a można korzystać bez żadnych opłat, co jest dobrą kontrą dla drogich programów jak Photoshop. To prawdziwe utrapienie dla młodych osób, które chcą zacząć swoją przygodę z obrabianiem zdjęć, że muszą się stykać z dużą opłatą za program. Niektórzy nawet twierdzą, że GIMP jest Photoshopem za darmo, natomiast nie do końca to twierdzenie jest prawdziwe. Łatwa dostępność programu to spora zaleta, ale jednak Photoshop jest półkę wyżej i przyznają to szczególnie ci, którzy na co dzień zajmują się branżą fotograficzną i technologiczną.

Dużym plusem poza brakiem opłat za korzystanie z programu jest to, że dostępny jest polski język. Warto to zaznaczyć pomimo tego, że nie jest to nasza rodzima aplikacja, a w Polsce przeważnie korzysta się z Windowsa. Wszelkie narzędzia noszą polskie nazwy i program został naprawdę dobrze przetłumaczony.

Jak rozmyć tło na zdjęciu?

GIMP daje pewne narzędzia do przerabiania zdjęć i z pewnością jednym z nich jest zabawa tłem. Jeżeli chcemy usunąć to, co jest w tle, to nie ma żadnych problemów, ponieważ trzeba użyć skrótu klawiaturowego Shift + O i tym samym zaznaczymy bez żadnych kłopotów dany obszar. Można również dodać przezroczystość poprzez kliknięcie konkretnie: Warstwa – Przezroczystość – Kolor na alfa. To sprawi, że nagle po chwili nasze tło stanie się przezroczyste.

Funkcje GIMPA jak na darmowy program są bardzo proste, ale też dają wiele radości. Można też rysować, wycinać obiekty, czy też stosować fotomontaże, które będą dodawać zdjęciom wiele artyzmu.

Najpopularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz też

Komu i po co jest potrzebna pompa do basenu?

Każdy posiadacz basenu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pompa...

Podstawowa obsługa komputera

W dzisiejszych czasach obsługa komputera jest czymś obowiązkowym. Nie ma młodych...

W jakich grach mogę oszukiwać i jak to robić?

Granie w karty to świetna rozrywka dla wielu osób. Gier karcianych...

Piasek kreatywny – co można z niego zrobić?

Na rynku są różne rodzaje zabawek dla dzieci, ale w oczach...